piątek, 18 lipca 2014

TAJEMNICA SZCZĘŚCIA I DŁUGOWIECZNOŚCI


Dzisiaj kilka słów o Beatrice Wood, amerykańskiej malarce, aktorce, rzeźbiarce, legendzie nowojorskiej awangardy, nazywanej matką dadaizmu, która przeżyła 105 lat (1893-1998).

 Pod koniec swojego życia w jednym z wywiadów powiedziała, że swoją karierę, spełnienie i długowieczność zawdzięcza książkom o sztuce, czekoladzie i młodym mężczyznom. 

Jej niezwykła biografia stała się kanwą kilku powieści i filmów (" Jules i Jim", francuski film w reżyserii Francois Truffaut, to odbicie jej "związku" z Marcelem Duchampem i  Henri-Pierre Roché).
Od początku wiedziała, jaką drogę ma wybrać w życiu.  Pomimo  sprzeciwu rodziców studiowała aktorstwo i sztukę w Paryżu. Po ukończeniu studiów przez kilka lat pracowała na scenie ( ponad 60 ról).
A jej rzeźbiarska droga zaczęła się tak zwyczajnie...Podczas podróży do Holandii, kupiła w antykwariacie stare, pięknie szkliwione naczynia. Po powrocie do Stanów bezskutecznie poszukiwała pasującego do nich czajniczka. Za namową przyjaciół postanowiła sama zająć się garncarstwem. Nowe hobby zamieniła w pasję, która trwała ponad 60 lat.  Zaczynała od prostych naczyń – mis, zestawów obiadowych. Następnie zaczęła rzeźbić bardziej skomplikowane formy, dodawać rzeźbione postacie – naiwne, niekonwencjonalne. Chociaż zawsze powtarzała, że „nie była urodzonym rzemieślnikiem”, doszła do ciekawych artystycznych rozwiązań, pokrywała obiekty pięknymi szkliwami opalizującymi niczym wnętrza muszli. „Dążenie do stworzenia rzadkiej i pięknej glazury przypomina pościg za tęczą – mówiła. – Jak uwięzić światło słoneczne, aby wydobyć niebieski, który ma głębię morza, jak uzyskać szarość jasną jak księżyc w ciepłą noc?”. Odważała barwniki do setnych grama, próbowała coraz to nowych kompozycji. Łączyła kolory jak malarz, sprawiła, że wibrują jak muzyka. Nawet te opalizujące i przejrzyste mają moc. Mają rytm i blask klejnotów, głębię oczu człowieka.

I jeszcze jedna ze "złotych mysli Beatrice:
„Im bardziej istniejemy poza systemem, tym bardziej jesteśmy kreatywni”.


A jaki jest wasz przepis na szczęście ??

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...