środa, 23 lipca 2014

AKWARELA - DO CZEGO SŁUŻY PŁYN MASKUJĄCY?

Na pewno nie jeden z was, kto zaczął  przygodę z malarstwem akwarelowym wcześniej lub później skusi się i zakupi płyn maskujący. Nie każdy jednak wie jak i do czego można go użyć. Jest to nic innego, jak płynna guma, którą pokrywa się miejsca przeznaczone na biel (biel kartki).

Jak najlepiej pracować z płynem maskującym:
1. Jeśli wcześniej przygotowaliśmy materiały , robimy na kartce szkic wybranego motywu.
2. Na zupełnie suchą kartkę papieru akwarelowego nakładamy płyn maskujący- zostawiamy miejsca, które mają pozostać zupełnie białe, oraz te , które chcemy zasłonić, aby w późniejszej fazie powstawania obrazu skupić się tylko na nich i dokładniej je dopracować. (Osobiście nie polecam maskowania fragmentów do "dopracowania", ale wiem, że niektórzy lubią tak pracować i  szczególnie na początku niektórym osobom może to pomóc w zapanowaniu nad płynąca po całej kartce farbą. ).
3. Malujemy , również po miejscach założonych płynem maskującym ( farba będzie z tych miejsc spływała).
4. Kiedy praca ZUPEŁNIE wyschnie ( można obrazek podsuszyć suszarka do włosów :) ) ściągamy płyn maskujący poprzez potarcie go ręką lub wymazanie gumką chlebową.
5. Dopracowujemy pozostawione elementy detali, zostawiając niezamalowane fragmenty bieli, bo to one nadają światło całej pracy.

Czym nakładać płyn maskujący?
- przeznaczonym tylko do płynu pędzlem - nie umyjemy go i nie przywrócimy mu pierwotnych właściwości po włożeniu do płynu maskującego,
- kawałkiem tekturki lub karty plastikowej, przyciętej tak, jak nam najwygodniej,
- specjalnym gumowym pędzelkiem, np. takim:
 http://www.artequipment.pl/p168,colour-clay-shaper-profilowana-gumka-dwustronna.html







Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...